Geri Dönüşüm Nedir ?

Geri Dönüşüm Nedir?

Kullanım süresini doldurmuş bazı atıklar değişik tekniklerle ham maddeye geri dönüştürülebilmektedir. Plastik, cam, kağıt, metal, pil gibi maddeler kırma, ezme, ayrıştırma gibi tekniklerle tekrar iş görebilir hale getirilir. Daha sonra da fabrikalarda tekrardan işlenerek yeni ürünlere dönüştürülür. Geri dönüşüm denilen olay da bu süreçlerin tamamıdır.

Geri Dönüşümün Sağladığı Avantajlar!

Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar  engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu sağlar. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyum kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35`e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır. Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması Çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir. Hurda kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94,su kirliliğini %35 ,su kullanımını %45 azaltabilmektedir.Örneğin bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 20 adet ağacın kesilmesi önlenmektedir.

Yeni ve sürdürülebilir bir dünya için Geri Dönüş malzemelerini kullanmalıyız.Tüm insanlık buna doğru ilerlerken biz de Geri Dönüşüm malzemelerini kullanarak üstümüze düşen görevi yapmalıyız.