Telefon : (0212) 291 31 03 - 0505 366 88 13 - info@izobozz.com.tr

İç Duvar-Tavan Ses Yalıtımı

 

İç duvarlarda en etkili çözüm izoBOZZ ‘dur.

Neden Ses Yalıtımı !

31 Mayıs 2017 Çarşamba günü 30082 sayı ile T.C. Resmi Gazete ‘de yayınlanan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yünetmeliğine göre tüm yeni binalarda daha etkili çözümler oluşturulacak ve binalar ses yalıtım performanslarına A,B,C,D,E,F olarak sınıflandırılacaktır. Bu yönetmelikle beraber yeni konutlarda ses yalıtımı daha da ön planda olacaktır.

Ancak günümüze kadar Türkiye’de yapılan evlerin % 99 unda ses yalıtımı önemsenmemiştir. Dolayısıyla duvarlarda ses yalıtımı ile uygulamalar dikkate alınmamış, hatta gereksiz görülmüştür. Ses yalıtımsız bu binalarda komşuların birbirlerine ait konuşma, müzik dahil tüm seslerinin birbirine rahatsızlık vermesi kavga,şiddete varacak şekilde sorunlara sebep olmaktadır. Daire sahipleri kendi ses yalıtım sorunlarını kendileri çözmek zorunda kalmıştır.

Bu tür binalarda konut sahipleri hangi ses yalıtım malzemesini ve uygulamayı seçecekleri konusunda bilinçsiz olup, mutlaka profesyonel destek almaları gereklidir.

İki daire arası ayrıcı duvarların seçimi yapılırken iki ayrı duvar örülmesi gereklidir. Duvarlarda kullanılacak tuğla, gazbeton, bims gibi yapı elamanları seçilirken ise bu ürünlerin ses yalıtım değerlerine dikkat edilmesi gerekir. Yalıtım malzemesi seçilirken önemli bir kriter ise olası bir yangın durumunda malzemenin çıkardığı zehirli gaz oranıdır. Ki yangınlarda ölümlerin çoğunun bu zehirli gazların boğulmadan dolayı oluştuğu gerçeğidir.

Bir dairede ses yalıtımı yapılırken aşağıdaki kriterler ilk planda önemlidir.

  • Duvarı oluşturan yapı malzemesi cinsi ( tuğla , gazbeton, bims)
  • Kalınlığı
  • Gürültünün cinsi ve dB olarak seviyesi ( konuşma, müzik,…)

İkinci planda ise kullanılacak ses yalıtım malzemeleri ve uygulama seçimi gelmektedir.

Bir duvarı ses yalıtımı açısından güçlendirmek için belirli tadilatlar gerekmektedir. Oluşturulacak yeni bir yalıtımlı duvar için ise alan, çalışma zamanı, bütçe önemli kriterlerdir. Yalıtım çalışmasında maliyeti etkilen diğer noktalar ise duvardaki mevcut kartonpiyer ve parke süpürgeliklerinin yenilenmesi, priz,fiş tesisatının yenilenmesi, kalorifer tesisatının yenilenmesi ve benzeri çalışmalardır.

Bir dairede ses yalıtım malzeme uygulaması seçimi için başlıca sorular yanıtlanmalıdır.

  • Bitişik duvar yalıtım yapmaya uygun mudur, duvara monte mobilya vs varmıdır?
  • Kalınlık. İyi bir ses yalıtımı için duvardan ortalama 4-10 cm kalınlığında içeri doğru gelinmesi gerekir. Profiller ve yeni alçı levha duvarlardan dolayı uygunmudur?
  • Ev içinde sıva boya işleri dahil 3 günlük çalışma gereklidir. Alçı sıva işleri düşünüldüğünde toz gibi sorunları istermisiniz yada birkaç saatlik çalışma ile hızlı, temiz ama iyileştirici çözüm mü arıyorsunuz?
  • Eğer gürültü gelen duvar dış cepheye bakıyor ise aynı zamanda ısı yalıtım sorunuz da varmıdır?

 

Öneri ve tavsiyelerimiz.

Tuğla, Gazbetondan yapılmış ve ince tek duvarlardan oluşan bitişik daire duvarlarında ses yalıtımı büyük sorundur. Bu duvarlarda duvar kalınlığı zaten zayıf olup, birde üstünde açılan priz, boru vs ile  sorun daha da büyümesine sebep olunmaktadır.

İkinci Tuğla Duvar Örülerek Uygulama

Toplam Duvar’dan kayıp : ort 20 cm

Yapılacak Uygulama         : 20 mm IzoBOZZ Ses ve Isı Yalıtım keçesi duvara boşluk bırakmadan yapıştırılır. Duvara temas etmeyecek şekilde ikinci bir tuğla duvar İzoBOZZ’dan 3 cm boşluk bırakılarak  örülür. Alçı sıva boyası yapılır.
Min uygulama Süresi ortalama  3 gündür. Metrekare ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Alçı Levhalı Sistem Uygulaması

Toplam Duvar’dan kayıp : ort 15 cm

Yapılacak Uygulama         : 20 mm IzoBOZZ Ses ve Isı Yalıtım keçesi duvara boşluk bırakmadan yapıştırılır. Duvara temas etmeyecek şekilde UC profiller döşenir .

Alçı levha üstüne birinci kat alçı levha döşenir.üstüne  7 mm IzoBOZZ yapıştırılır . İkinci kat alçı levha ile kapatılır. Alçı sıva boyası yapılır.

Min uygulama Süresi ortalama  3 gündür. Metrekare ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

 

Alçı Sıvalı Sistem Uygulaması

Toplam Duvar’dan kayıp : ort 1- 3 cm

Yapılacak Uygulama         : 7 mm / 10 mm  / 15 mm / 20 mm IzoBOZZ Ses ve Isı Yalıtım keçesi duvara boşluk bırakmadan yapıştırılır.  Üstüne alçı sıva , file ve boya uygulaması ile bitirilir.

Min uygulama Süresi ortalama  2 gündür. Metrekare ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

 

Feltbi Apex Sistemi Uygulaması

Son katı dekoratif Feltbi Classic ürünüyle bitirilmiş ses yalıtım uygulamasıdır.

Toplam Duvar’dan kayıp : ort 1-3 cm ( Feltbi Apex Uygulaması)

Yapılacak Uygulama         : 7 mm / 10 mm  / 15 mm / 20 mm IzoBOZZ Ses ve Isı Yalıtım keçesi duvara boşluk bırakmadan yapıştırılır. Üstüne istenilen desende seçilmiş olan 3 mm Feltbi Classic Decoratif Duvar Keçesi yapıştırılır. Alçı sıva , file ve boya uygulaması ile gerektirmez.

Alçı sıva , file ve boya uygulaması ile gerektirmez. Ayni gün toz vs oluşmadan hızlı bir şekilde bitirilir.

Feltbi Decor Sistemi Uygulaması

Toplam Duvar’dan kayıp : ort 1 cm ( Feltbi Dekor Uygulaması)

Yapılacak Uygulama        : 10 mm IzoBOZZ Ses ve Isı Yalıtım keçesi duvara boşluk bırakmadan yapıştırılır. Üstüne istenilen desende seçilmiş 3 mm Feltbi Classic Decoratif Duvar Keçesi yapıştırılır.alçı sıva , file ve boya uygulaması ile gerektirmez. Ayni gün toz vs oluşmadan hızlı bir şekilde bitirilir.

Uygulama süresi 30 m² bir alanda ortalama 4 saattir.

 

izoBOZZ paketleri, aşağıdaki görselde görüldüğü şekilde  (5/7/10/15/50 mm kalınlıklar) rulo; (20 mm kalınlık) ise levha şeklinde ambalajlarda yer alır.

 

 

Back to Top